Den stora druvan i Piemonte, nebbiolo, mognar framåt senhösten. Ungefär samtidigt som den exklusiva vita tryffeln börjar dyka upp i markerna. Vissa vinprovare tycker de hittar lite tryffelaromer i nebbiolovinerna. Kanske är det så. Kanske inte. Kanske är det bara inspiration.
Nebbiolo är den mest kända druvan men den är långt ifrån den mest planterade i Piemonte. Men för prestige finns det ingen druva som kan mäta sig med nebbiolo här. Vi provar annat intressant också, som barbera, dolcetto, grignolino, arneis, cortese, freisa. Känner du till dem? Piemonte tycker om sina lokala druvor. Chardonnay är den enda franska druvan vi ser här.
Kom med och njut av ett synnerligen vackert landskap, goda och prestigefulla viner, lokal gastronomi, den kända tryffelmarknaden i Alba och, inte minst, en fantastisk tryffel-lunch.
Kom med och upptäck allt det goda som Piemonte erbjuder med Sveriges ledande vinresearrangör, BKWine. Vi har arrangerat vinresor i Piemonte i mer än 15 år.
Boka nu!